Egy pár dolog, amivel szívattak minket az elmúlt négy s fél évben:
- AB jogköreinek megkurtítása
- új Alaptörvény bevezetése társadalmi egyeztetés nélkül
- egykulcsos szja
- közjogi pozíciók adományozása pribékeknek
- igazságtalan adókedvezmény rendszer bevezetése
- állami szinten koordinált korrupció
- Gázszerelő Gazsi meggazdagodása
- nagyon drága közbeszerzések
- nagyon drága "stratégiai megállapodások"
- vak komondor
- 40!!! féle új adó bevezetése és tervezése pl: balesetadó, chipsadó, internetadó, művirágadó, irodapapíradó, cafeteriaadó, reklámadó stb...
- (-1000 000 000 000) forint az államkasszából csak ÁFÁ-ra
- a közmédia pártmédiává silányítása
Lehetne még sorolni azokat a bűnöket, amelyeket a FIDESZ követett el a magyar társadalom ellen, csak nem érdemes, mert ezekből könyveket és tanulmányokat fognak majd írni, sőt írtak is sokan. A kérdés továbbra is fennáll, miért pont most borult ki a bili?
Miért most?
Nagyon egyszerű. Egy korrupt kormány általában populista is egyben, olyan intézkedéseket foganatosít, amelyről úgy gondolja, hogy a szavazótáborának tetszene. Ilyen például a bankadó vagy a rezsicsökkentés. Ugyanakkor ez a gondolkodni képes embereknek abszurd. Eleinte ez éppen, hogy elriaszt sokakat a politikától, de csak ideig óráig marad így. Egy abszurd módon kormányzó politikai tömörülés kitermeli a saját ellenzékét. Amiként egyre nagyobb baromságokat csinál, annál több embert rángat ki az apátia és a belenyugvás bársonyfoteléből, és vezeti ki őket az utcára a saját ellenzékeként. Van, mikor negyven évet kell várni erre a folyamatra máskor pedig elég csak négyet, ezt nehéz is megjósolni, de mindig bekövetkezik. Ezek után elég egy rossz szó, vagy egy elvétett nyekkenés, az emberek az utcákon hömpölyögnek.
A FIDESZ nem is olyan erős, mint gondolnánk
Sokan sokféleképpen magyarázzák, de a lényeg az, hogy a FIDESZ a szavazóképes korúak mindössze negyedét képes megszólítani, a másik egynegyedét, illetve annál valamivel többet a jelenlegi ellenzéki pártok, a többiek pedig egyszerűen nem mentek el szavazni, mert nem láttak épkézláb alternatívát. A mostani tüntetéssorozathoz viszont nem kell épkézláb alternatíva elég annyi, hogy az emberek úgy érezzék, tettek az ellen, hogy egy abszurd módon összetákolt, több helyen lyukas és süllyedésre ítélt valójában igencsak lassú és fáradékony "gyorsnaszádban" üldögéljenek a katasztrófa bekövetkeztéig.
Legyen droid, vagy olyan szegény, hogy ne merjen megszólalni sem
A kormánypárti propagandáról itt írtam, ha elolvassátok, rájöttök, hogy mit értek droid alatt. A FIDESZ társadalompolitikája arról szól, hogy a felső 20%-nak kedveznek vagy legalábbis őket kevésb baszogatják, a kiszolgáltatottakat pedig valahogyan sarokba szorítják. Ennek a tipikus példája az, az Orbán Viktor szájából elhangzó ötlet, hogy fokozatosan kivezetik a szociális segélyeket, és átveszi a segélyek helyét a közmunka. Ez két dologra jó, egyrészt bármikor lehet az amúgy is agyonkozmetikázott foglalkoztatottsági adatokat még jobban kikenni kifenni, másrészt pedig lehet ellenőrizni egy nagy csomó deprivált helyzetben lévő ember ikszelési szokásait. Ha arra gondolunk, hogy a legújabb statisztikák szerint 3,3 millióan élnek szegénységben és társadalmi kirekesztettségben hazánkban a szándék világossá válik.
A bal oldal hibás?
Igen. Hogy miért? Mert korruptak voltak, és rosszul kormányoztak. Ahány kormányuk volt, annyiféle gazdaságpolitikát folytattak és azt ne felejtsük el, hogy ma fel vagyunk háborodva a 27%-os ÁFA miatt, de a 25%-osat az MSZP vezette be. Ma fel vagyunk háborodva, ha jövedéki adó emelések miatt, de a szocik is éltek ezzel a nem túl elegáns eszközzel, de elég csak a kamatadóra gondolnunk, amely a lakossági megtakarításokat sarcolta meg. Az a szerencsétlenkedés amit ma művelnek pedig eredője annak, ahogyan hitelteleníteni próbálja a FIDESZ a teljes ellenzéki térfelet. Ma, ha a kormánypárt ellen foglal valaki állást, egyből megkapja a "libsi" vagy 'ballib" jelzőt.
Ki áll az élére?
Bármit is gondoljunk a politikáról, politikusokra és politikai pártokra szükség van, hiszen csak az ilyen személyek és szervezetek rendelkezhetnek egy jogállamban végrehajtói és törvényhozói hatalommal. Ma jelenleg nincs olyan párt, amely szervezetileg is elég erős lenne, valamint részletesen kidolgozott és megvalósítható programmal is rendelkezne. Ennek ellenére nem mindegy, hogy milyen pártok és hogyan lépnek be a közéletbe, több nagyon fontos tanulság van a rendszerváltás utáni politikában. Ezek a következők:
- Szükség van megvalósítható, átlátható, szakértők által létrehozott és hatástanulmányok által alátámasztott politikai programra.
- A civil társadalomnak elég erősnek kell lennie ahhoz, hogy befolyásolni tudja akaratával a kormányzó erőt.
- Társadalmi viták nélkül a társadalom nem tud felnőni a demokrácia adta lehetőségekhez, mindig a legjobban hangzó ígéretre fog szavazni.
- A médiát egyik politikai erő sem vonhatja ellenőrzése alá, a párttévék óriási lyukat üthetnek a demokrácia pajzsán.
- Teljes transzparenciára van szükség mind a pénzek elosztásánál, mind a törvényalkotás összes fázisánál, különben elburjánzik a korrupció. Mindent láthatóvá kell tenni az egyszerű állampolgárok számára is.
- Az embereknek bele kell szólniuk a helyi politikába, és valódi közösségként kell működniük.
- Nyilvánosságra kell hozni az ügynökaktákat, megismerhetővé kell tenni a múltat mindenki számára.