A felsőoktatás, és általában az értelmiségi szemlélet sokak számára felfoghatatlan, és talán értelmetlennek tűnik. Éppen ezért a hallgatókat és a már végzetteket könnyű megbélyegezni, hogy "nem végeznek termelő munkát", vagy túl nagyra tartják a "himihumi" illetve a "büfészakjukat". Azt viszont érdemes látni, hogy a himihumi, illetve a büfészakok, mint a humán tudományi területek, vagy akár a természettudományos ismeretek, tehát a TUDOMÁNY az, amely miatt kényelmesebben élhetünk, informálódhatunk a világról, szórakozhatunk és kulturálódhatunk. E-nélkül nemhogy a folyami városállamok szintjére süllyednénk vissza, hanem abba a formába, amelyben hordákba tömörülve halásztunk, gyűjtögettünk és vadásztunk.
Az elnyomó rezsimek jelentős részének éppen ez volt a célja. Beszéljünk akár a munkásokat felmagasztaló, a kétkezi munkát és az értelmiségi létet, a gazdagokat (burzsoázia) és a szegényeket (proletariátus) szembeállító kommunizmusról, vagy Pol Pot engedelmes munkás parasztjairól, az önmagát korlátozni nem szándékozó hatalom a primitív, olvasatlan, hergelhető és irányítható embereket szerette mindig is. Így van ez a FIDESZ rezsimmel is, akik folyamatosan az értelmiségi lét jelentőségét kérdőjelezik meg, holott pedig többségében ők is diplomával rendelkeznek. Teszik ezt olyan formában, hogy a csókosok, a haverok és a kiválasztottak (akik feltehetőleg a fideszre szavaznak majd) hozzájuthatnak az oktatáshoz és a kultúrához, a többiek pedig elmehetnek a nemlétező falusi könyvtárba, vagy a régi romos, már 25 éve bezárt filmszínházba, ahol maximum az a műsor, hogy rájuk szakad a plafon.
Ma Magyarországon amíg sportra, és azon belül is a senkit nem érdeklő focira van pénz, méghozzá 350 milliárd addig nincs pénz oktatásra, egészségügyre, munkahelyteremtésre, vidékfejlesztére és csak az a fajta kultúra maradhat fenn, amelyik körülbelül a szuvenírboltok színvonalán árulja ki a nemzeti jelképeket. A ZEMBEREK megvezetését lehet állami pénzen finanszírozni, de a felsőoktatásban szakokat kell megszüntetni, lásd: ELTE TáTK. Ha megnézzük a számokat, soha ilyen alacsonyan nem volt még a felsőoktatás GDP arányos finanszírozása. A GDP kb. fél százalékát költjük egyetemekre és főiskolákra, ez a szám 2009-ben 0,8% volt. Ugyanakkor az orbáni baloghi és hofmanni szózatok ellenére, a felsőoktatásban végzettek jóval nagyobb hányada talál munkát, jóval többet adóznak, mivel magasabb a jövedelmük. A különböző egészségügyi kiadásaikról nem is beszélve. Az sem igaz, hogy hazánkban túlképzettek lennének az emberek. Túlképzettek az Orbán által vizionált szalag melletti üzem országba, de egy normális, európai, fenntartható és boldogabb országba nem azok.
Az OECD országokban a felsőfokú iskolai végzettséggel rendelkezők átlagos aránya 33%, Magyarországon ez csupán 22%. A diplomát szerző fiatalok aránya 23%, amely 16% ponttal marad el az OECD átlagtól és 2010 óta folyamatosan csökken, ami nem meglepő már csak azért sem, mert az úgynevezett felsőoktatási reform keretén belül megszüntettek több ezer államilag támogatott férőhelyet, valamint az önköltséges finanszírozáshoz szükséges összeget jelentősen megemelték. E-miatt már az érettségi után a külföldet választják a leendő hallgatók nem csak a diploma megszerzését követően. Természetesen ezt a folyamatot erősíti a röghöz kötés intézménye is.
Ebben a helyzetben azt gondolom, hogy a felsőoktatás jövője annyira bizonytalan, hogy akár bizonyos intézmények jövője is veszélybe kerülhet. Ugyanakkor érdemes azt észrevenni, hogy a folyamat nem elvek alapján, hanem színtiszta politikai számítás miatt megy végbe. A jogászok pontosan tudják, hogy a visszamenőleges hatályú törvénykezés nem megengedhető, a közgazdászok pedig azt, hogy az a gazdaságpolitikai ámokfutás, amelybe a kormány 2010-ben kezdett bele nem fenntartható, és rendkívül káros. A szociológusok is sejtik, hogy az állam kivonulása a szociális szférából olyan pusztító társadalmi folyamatokat indít el, amelynek az eredménye a már most tapasztalt tömeges elszegényedés és a nyomor elterjedése.
Lehet tippelni, hogy mi lesz a következő pária szak! Én az alkalmazott matematikát javaslom, nehogy valaki ki tudja számolni, hányan dolgoznak ténylegesen kis hazánkban!
Végezetül csak annyit írnék, hogy el lehet kergetni az írástudókat egy országból, de akkor vajon kik fognak dolgozni Balogh Miniszter Úr minisztériumában, és kik írják meg Orbán szövegét? Minden posztot azért nem lehet szervilis pribékekre bízni, már csak azért sem, mert nekik a bónuszként kapott sportegyesületeikre is ügyelni kell majd!
Üdvözlettel!
Egy romkocsmában merengő (majdnem) diplomás munkanélküli.
utóirat:
Vajon hányszor kell kimondani, hogy rezsicsökkentés, míg az ember kap egy sportegyesületet? Írjátok meg kommentben, ha tudjátok! :D